Chorągwiane Zawody w Pierwszej Pomocy

W dniu 8 kwietnia 2017 r. na terenie naszego miasta odbyły się XIII Chorągwiane Zawody w Pierwszej Pomocy organizowane przez Harcerski Klub Ratowniczy Auxilium działający przy Komendzie Hufca ZHP Dąbrowa Górnicza.

W zawodach wzięło udział 8 patroli z różnych miast naszego województwa i nie tylko, a były to: Cieszyn, Częstochowa, Będzin oraz Kędzierzyn-Koźle. Natomiast obsługę zawodów wsparli Instruktorzy Harcerskiej Szkoły Ratownictwa i Ratownicy ZHP z całego Województwa Śląskiego.

Na trasie ratownicy musieli udzielić pomocy w dziewięciu symulowanych wypadkach były to m.in.: potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy, zawał serca u interesanta Straży Miejskiej, napad drgawek u nauczycielki na placu zabaw, upadek z wysokości strażaka podczas ćwiczeń na wspinalni przy Komendzie Miejskiej PSP, przestrzelone ramię podczas zawodów łuczniczych czy złamanie otwarte u nierozważnego przechodnia na dworcu PKP.

Scenki na trasie zawodów były zlokalizowane w miejscach publicznych więc wzbudzały zainteresowanie przechodniów którzy niejednokrotnie sami reagowali chcąc udzielać pomocy oraz przyglądali się działaniom harcerskich ratowników.

W organizację zawodów włączyli się niezawodni partnerzy zapewniając wsparcie logistyczne, merytoryczne oraz nagrody dla uczestników, a byli to: Fundacja Nasze Dzieci, ArcelorMittal Poland, Milo of climbing, Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Razem Głośniej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, PZU Życie S.A. oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Patronat nad zawodami objęli Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza pan Zbigniew Podraza oraz Komenda Śląskiej Chorągwi ZHP w Katowicach.

Na pierwszym miejscu podium stanął patrol HKR Wstrząs z Cieszyna.

phm. Aleksandra Nadolna
zdjęcia: Michał Aniszkiewicz i Zdzisław Nadolny