Druhno drużynowa, druhu drużynowy,
przynależność do największej organizacji młodzieżowej w Polsce to prestiż, dobra zabawa, duma, niesamowite przeżycia ale i pewne obowiązki. Jako osoba pełniąca funkcje instruktorską masz tych obowiązków więcej niż zuch, harcerz czy wędrownik to oczywiste ale i oni mają jeden ważny obowiązek czyli opłacenie składki członkowskiej (ten obowiązek w dużej mierze przerzucony jest na rodzica). Opłacenie składki to też warunek by być członkiem ZHP. Wiemy że z początkiem tego roku harcerskiego składka wzrosła ponad dwukrotnie co nie zmienia tego że mamy obowiązek ja opłacać. Co więcej zgodnie z ustawą o rachunkowości (Dz. U. z 2017 r. poz. 2342) nie możemy jako Hufiec prowadzić obrotu gotówkowego – musielibyśmy mieć kasy fiskalne, więc każdy musi wpłacać składki indywidualnie na konto hufca. Dzięki temu zszedł z drużynowych obowiązek zbierania składek od członków gromady czy drużyny ale pojawił się inny a mianowicie kontroli opłacania składek poprzez zbieranie potwierdzeń wpłaty.
Dla przypomnienia wpłata składki powinna być kierowana na konto hufca a w tytule powinien się znaleźć zapis „składka członkowska za okres (I kwartał 2018/ II kwartał 2018/ rok 2018 – w odpowiedniej kwocie 30 zł/ kwartał ) imię i nazwisko członka ZHP przykład: składka członkowska za I kwartał 2018 Zenobia Iksińska.

Potwierdzenie przelewu powinno być dostarczone drużynowemu aby ten wiedział kto z jego drużyny opłacił składki i za jaki okres. Niestety, ale udział w zbiórce jest możliwy tylko w przypadku opłaconej składki – tak, tak jeśli dziecko jest tam po raz pierwszy na drugą zbiórkę przynosi zgodę rodzica i składkę opłaca od momentu wpisania do ewidencji.
Na początku każdego kwartału w hufcu będą generowane listy osób z obowiązkiem opłacenia składki – każdy z Was będzie musiał zweryfikować na podstawie potwierdzeń wpłat czy wszyscy członkowie waszej jednostki mają opłacone składki i w przypadku zaległości je wyegzekwować lub skreślić z listy członków drużyny – podpisując zgodę na przynależność do ZHP rodzić podpisuje zobowiązanie do opłacenia składki.

Przypominam, że składki za I kwartał 2018. Muszą wpłynąć na konto hufca do dnia 15.03.2018.
Brak wpływu składki w określonym terminie będzie skutkował usunięciem danej osoby z szeregów ZHP.

Komendant Hufca ZHP Dąbrowa Górnicza
phm. Radosław Nawrot