9 czerwca 2018 r. w Rybniku – Boguszowicach odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej „Śladami Niepodległości”, który został zorganizowany przez Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady“. Nie mogło tam zabraknąć i naszych harcerzy – mł. Kacper Adamczyk i wyw. Mikołaj Koza ze „Złotej Ósemki” zajęli w swoich kategoriach III miejsca. Konkurencja była duża, w konkursie wzięli udział harcerze z różnych organizacji działających w naszym kraju.
Podczas całej imprezy w „Ogrodach Farskich” można było zwiedzić „Strefę Historii” z historycznymi grami planszowymi, grupą rekonstrukcyjną i wystawami historycznymi. Współorganizatorem wydarzenia był m.in. oddział IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Na tym właśnie punkcie harcerze mogli sami się przekonać jak w latach osiemdziesiątych „drukowano” ulotki.
Było coś dla ducha, ale i dla ciała… Super obiadek zaproponowany przez organizatorów. Grill, domowe ciasta w przytulnej kawiarence…