Rozkaz Specjalny L1/2014

dh.Kalaga

„Nie w tym jest wart człowiek,
co przemyślał i przełożył,
ale co zrobił dobrego na świecie.”
 hm. Aleksander Kamiński

Druhny i Druhowie,
w sobotę, 3 maja odszedł na wieczną wartę druh podharcmistrz Kazimierz Kalaga – patriota, społecznik, wspaniały pedagog i honorowy obywatel miasta Dąbrowa Górnicza a dla nas harcerzy – wybitny instruktor.
Wychowany w kresowej tradycji patriotycznej i kulcie Legionów Józefa Piłsudskiego, idee te przeniósł i pielęgnował na zagłębiowskiej ziemi. Będąc przez lata przewodniczącym hufcowej komisji historycznej, bezinteresownie przekazywał młodym harcerskim pokoleniom piękne tradycje Związku Harcerstwa Polskiego.

To dzięki niemu odkrywaliśmy bogactwo historii i poznawaliśmy bohaterów, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnej i niepodległej ojczyźnie. Zapoczątkował w naszym hufcu wiele inicjatyw o charakterze patriotycznym – miejskie obchody Dnia Niepodległości, na które od lat przywoził ziemię z różnych, ważnych dla nas Polaków miejsc (pól bitewnych, grobów bohaterów).
Z inicjatywy dh. Kazimierza Kalagi, co roku odbywały się uroczystości upamiętniające akcję AK Parasol na Wyższego Dowódcę SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie – Wilhelma Koppe. Ta ogólnopolska inicjatywa dh. Kalagi zrzeszała w pierwszych dniach lipca bohaterów tamtych dni i młodych harcerzy ze Śląska i Małopolski. Stała się żywą lekcją historii.
Każdego roku 1 listopada można było spotkać druha Kazimierza na zagłębiowskich nekropoliach, gdzie zapalał znicze na harcerskich grobach.
Był autorem wielu artykułów popularnonaukowych dotyczących historii zagłębiowskiego harcerstwa i Szarych Szeregów.
Druhu Kazimierzu odszedłeś na wieczną wartę, my pozostaliśmy i pamiętamy.
Odszedł skromny, ideowy człowiek.
Cześć jego pamięci!

Druhny i Druhowie!
– Ogłaszam tygodniową żałobę w Hufcu Dąbrowa Górnicza.
– Polecam odczytać rozkaz na specjalnych zbiórkach drużyn.
– Polecam okryć kirem sztandary harcerskie.
– Polecam nałożyć czarne opaski na krzyże harcerskie.

Czuwaj !

phm. Radosław Nawrot