Nasza baza obozowa ma już 45 lat

Jest rok 1969. Kilkoro dąbrowskich harcerzy w trakcie jednej ze swoich wędrówek po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zawędrowało do Janowa. Chyba tylko Oni potrafiliby nam opowiedzieć, co takiego zobaczyli właśnie wtedy, co skłoniło ich do zatrzymania się tu na dłużej. Może te polany położone wśród pięknych lasów, a może szum rzeki Wiercicy.

Jest rok 2014.  Dąbrowscy harcerze,  zaproszeni goście honorowi oraz harcerze z innych hufców, którzy goszczą w Janowie na swoich obozach – oni uczestniczą w jubileuszu 45- lecia założenia bazy obozowej „Krąg Przyjaźni” w Janowie, której dumnym właścicielem jest Hufiec Dąbrowa Górnicza. W pierwszym dniu obchodów odbyło się ognisko, którego tematem przewodnim była historia harcerstwa oraz przeszłość janowskiej bazy. W sobotę odbył się apel jubileuszowy, podczas którego Druh Komendant nagrodził wielu dąbrowskich instruktorów za niewysłowione wsparcie i hart ducha, dzięki któremu baza w Janowie może i  będzie mogła istnieć . Wyświetlono również prezentację przygotowaną  przez dh. Janusza Będkowskiego, dotyczącą historii naszej bazy. Tego dnia miał miejsce również festiwal piosenki harcerskiej na którym harcerze hufca Dąbrowa Górnicza rywalizowali z harcerzami hufca Będzin. Dla chętnych była także okazja do ponownego zwiedzania bazy obozowej, urozmaicona ciekawymi historyjkami i anegdotami z minionych lat działalności ośrodka.
Niedziela okazała się dniem edukacji na wesoło, zaraz po śniadaniu na uczestników jubileuszu czekały różnorodne zadania. Można było utrwalić wiedzę o szyfrach odczytując karty z historią, strzelać z procy do celu, odszukiwać tajne zadania na podstawie znaków patrolowych. Dla szybkich i zwinnych zostały zorganizowane przez strażaków OSP Janów zadania polegające na zwijaniu i rozwijaniu węży gaśniczych, a dla odważnych HGS „Dragon” przygotowała pojedynek na belce zawieszonej nad ziemią, wspinaczka z liną, zjazd na tyrolce, aż wreszcie symulator lądowania ze spadochronem. Była również możliwość poznania bliżej grupy ASG F.E.A.R działającej przy dąbrowskim hufcu, która oprócz prezentacji swoich ekwipunków zorganizowała zajęcia strzelania do celu z replik karabinów. Nie zabrakło też zajęć dotyczących resuscytacji oddechowo – krążeniowej, na których wykorzystano defibrylator AED.
To już 45 lat istnienia janowskiej bazy. Miejmy nadzieję, że na następnej rocznicy będziemy mogli spotkać kolejne dąbrowskie pokolenia harcerzy i będziemy mieli okazję, aby móc wspólnie powiedzieć: „Był rok 1969, gdy do Janowa zawędrowało kilkoro dąbrowskich instruktorów…”
tekst: Magda Robakowska
Izabela Opyrchał