Jak zostać harcerzem?

Dlaczego warto być harcerzem?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. W harcerstwie przeżywamy szkołę życia. Uczestnicząc w zbiórkach, biwakach i oczywiście obozach ucząc się rozpalać ognisko, rozbijać namiot, czy uczestnicząc w grach terenowych zdobywamy bezcenne umiejętności, które procentują w naszym życiu. Uczymy się zaradności i samodzielności. Odpowiedzialności za powierzone zadanie, pracy w grupie, jej przewodzenia i wspólnego osiągania celów. Uczymy się wyznaczania celów, planowania i ewaluowania zadań. Wyciągania wniosków i uczenia się na swoich błędach.

Często można słyszeć głosy, że harcerstwo to tylko bieganie po lesie w krótkich spodenkach. Jest to jednak coś zdecydowanie więcej. Właśnie dzięki pracy tysiąca instruktorów-wychowawców to bieganie po lesie ma głębszy sens. Rozwija w nas pasję do działania i aktywności na bardzo wielu płaszczyznach. Daje umiejętności, które pomogą nam w dorosłym życiu odnaleźć się na rynku pracy, a także odpowiedzialności jako obywatela, świadomego swoich obowiązków, ale i praw.

Kiedy jest najlepszy czas aby zacząć harcerską przygodę?

Niemal każdy czas jest dobry aby zacząć. Program wychowawczy zawsze dostosowany jest do wszystkich jego uczestników, uwzględniając ich potrzeby i możliwości związane z rozwojem psychofizycznym. Dziecko można zapisać do harcerstwa już od 5-6 roku życia, a pozostać harcerzem można nawet przez całe życie. Nie ważne więc, czy ma się 10, 13, czy 16 lat – w każdym wieku harcerskie organizacje proponują dopasowany program.

Ile kosztuje harcerstwo?

W porównaniu do innych zajęć pozalekcyjnych, jest to jedna z najtańszych możliwości spędzania wolnego czasu. Składki członkowskie wynoszą zaledwie kilka złotych miesięcznie, co w przypadku zbiórek 4 razy w miesiącu i innych dodatkowych zadań w trakcie roku jest sumą niewielką. Wydatek jaki czeka każdego rodzica dziecka chcącego być harcerską bądź harcerzem to zakup munduru, tutaj w zależności od drużyny będzie to koszt ok. 100 – 150 zł za cały komplet. Często jednak drużyny pomagają swoim członkom w zdobyciu mundury, czy to przez akcje zarobkowe, czy wymianę używanych mundurów.

Warto podkreślić, że wszystkie wyjazdy i te krótsze weekendowe biwaki i 2-3 tygodniowe obozy w porównaniu do innych ofert są bardzo tanie. Często wyjazd na biwak 2-3 dniowy opłata to kilkanaście złotych, a 2 – tygodniowy obóz potrafi kosztować 700 – 800 zł.

Jak znaleźć harcerzy i co warto wiedzieć?

Odnalezienie harcerzy w swoim mieście czy na osiedlu nie musi być takie trudne. Bardzo często drużyny same ogłaszają nabór w szkołach w których działają do swoich szeregów, co następuje zazwyczaj na początku roku szkolnego. Drużyny dostosowane do wieku dzieci można również znaleźć kontaktując się z strukturami harcerskimi na poziomie powiatu czy województwa.

Warto wiedzieć, że większość drużyn działa w konkretnym pionie metodycznym:

Zuchy to dzieci z klasy 1 – 3 szkoły podstawowej – tutaj wyjątkowo drużyny nazywają się Gromadami Zuchowymi
Harcerze chodzą do klas 4 – 6 szkoły podstawowej
Harcerze starsi to 3 lata w szkole gimnazjalnej
Wędrownicy to młodzież w wieku licealnym
Znając ten podział będzie zdecydowanie łatwiej odnaleźć odpowiednie miejsce dla dziecka.

Zapisz swoje dziecko do harcerstwa

Harcerstwo to przygoda, którą warto przeżyć. Zapewni masę wrażeń i wspomnień. Pomoże nawiązać przyjaźnie na całe życie. Przygotuje dziecko do wejścia w dorosłe życie. Rozwinie jego umiejętności i pozwoli poznać siebie nieco lepiej wraz z otaczającym go światem. Ukształtuje samodzielnie myślącego i odpowiedzialnego obywatela.

Poniżej mapka działalności gromad zuchowych, drużyn harcerskich i wędrowniczych w Dąbrowie Górniczej.

większa mapka