110 Powodów do dumy – wystawa z okazji 110 rocznicy powstania harcerstwa w Zagłębiu.

W roku 2021 na terenie Zagłębia Dąbrowskiego obchodzimy okrągłą 110 rocznicę powołania pierwszej drużyny harcerskiej.
Była to 1 Zagłębiowska Drużyna Skautów (później Harcerska) im. gen. Dionizego Czachowskiego.
Powołana została w dniu 03.04.1911 roku na spotkaniu członków Dąbrowskiego Kółka Wycieczkowego, które powstało już w 1908roku.

Powołującym drużynę był Kazimierz Kierzkowski (później major Wojska Polskiego i Armii Krajowej, zamordowany w 1941 w Auschwitz), jej pierwszym drużynowym został Stefan Piotrowski (później komendant Hufca ZHP Dąbrowa Górnicza, nauczyciel matematyki), natomiast komendą drużyny pozostali założyciele i członkowie DKW: Czesław Jaksa Bykowski (profesor matematyki, członek AK, zamordowany w 1943 za pomoc udzielaną w getcie warszawskim), Edward Gęborek oraz Karol Wieczorkiewicz.

W początkowym okresie czasu, drużyna liczyła ok. 200 osób i była podzielona na plutony, wśród których znalazła się drużyna wodna, gromada wilcząt (pierwsze zuchy w Dąbrowie i jedne z pierwszych w Polsce), zespoły działające ad-hoc, jak na przykład zespół obsługujący drukarnię polową.
Harcerze brali udział w wielu krajowych i zagranicznych zlotach: Jamboree w Anglii (1929), na Węgrzech (1933), w Holandii (1937), Jubileuszowy Zlot ZHP w Spale (1935).
Byli członkami Legionów Polskich w walkach w wojnie 1920, w wojnie obronnej 1939 (Harcerskie Pogotowie Wojenne), w czasie okupacji 1939 – 1945 (organizacja tajnego nauczania, opieki nad mieszkańcami, oraz zbrojnie w oddziałach Związku Orła Białego, w oddziale AK „Ordon” oraz w oddziałach GL, AL i ZWZ).

Harcerze zagłębiowscy, w okresie międzywojennym działali w Chorągwi Zagłębiowskiej (w czasie II wojny Światowej, w strukturach Szarych Szeregów, funkcjonowała jako Ul „Barbara”), w latach 1947-1957 w Chorągwi Śląsko-Dąbrowskiej ZHP.